Nevşehir Valiliği
Nevşehir Valiliği
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü
Nevşehir Valiliği
Nevşehir Valiliği
SIFIR ATIK TEMEL SEVİYE BELGE BAŞVURUSU İÇİN EÇBS SİSTEMİNDE İZLENMESİ GEREKEN ADIMLAR

SIFIR ATIK TEMEL SEVİYE BELGE BAŞVURUSU İÇİN EÇBS SİSTEMİNDE İZLENMESİ GEREKEN ADIMLAR

 1. EÇBS sistemine vatandaş giriş menüsünden e-devlet şifresi ile giriş yapılması gerekmektedir.
 2. Sol menüden tesis şube listesi tıklayınız.
 3. Tesislerinizden hangisi ile devam edilecekse o tesis üzerine çift tıklayınız.
 4. Gelen ekranda üst menüde bulunan uygulama listesine tıklayarak 19. sıradaki sıfır atık bilgi sistemi uygulamasını ekle ile kayıt et sekmesiyle uygulamayı aktif ediniz.
 5. Sol menüde anasayfa sekmesini tıkladığınızda ekranınızda bütün uygulamalar gözükecektir, sıfır atık bilgi sistemi uygulaması tıklanarak gelen ekranda tesis sekmesi seçilecektir.
 6. Ekrandaki tesislerinizden hangisinde işlem yapılacak ise o tesiste sağda bulunan uygulamaya git butonu tıklanarak o tesis için sıfır atık bilgi sistemi uygulaması ekranı gelecektir.

 

SIFIR ATIK BİLGİ SİSTEMİ NASIL KULLANILIR, BELGE BAŞVURUSUNUN NASIL YAPILIR ?

 1. Sol menüdeki kurum bilgileri sekmesi tıklanarak gelen ekrandan kurum bilgilerim kısmı seçilir, gelen ekrandaki bilgiler tesis özelinde tam ve eksiksiz olarak doldurulur ve kaydet butonu tıklanır.
 2. Özellikle kurum türünü seçerken gelen ekrandaki bütün kurum türlerini okuyarak tesisiniz hangi kurum türüne aitse onu seçiniz. Önemli not: örneğin (hastaneler, okullar ve yurtlar kamu kurum ve kuruluşu seçeneğini seçmemeli) hastaneler sağlık kuruluşu sekmesini okullar ve yurtlar ise eğitim kurumu ve yurtlar sekmesini seçmelidir.
 3. Kurum bilgileri kısmından sorumlu personel eklenmesi yeni ekle kısmından yapılmalıdır.
 4. Sol menüdeki faaliyet sekmesinden yeni faaliyet kısmı tıklanarak gelen ekranda hangi faaliyet yapılmış ise o faaliyete esas bilgiler girilecektir.
 5. Yeni faaliyet sekmesi tıklandığında gelen ekranda faaliyet türleri gözükecektir. Buradan hangi faaliyet ile ilgili sahada çalışma yapılmış ise istenen bilgileri tam ve eksiksiz olarak girişi yapılmalı ve kaydet hesapla butonu ile sisteme kayıtlar başarılı şekilde yapılmalıdır. Kayıt yapılan faaliyetler faaliyet sorgulama sekmesinde gözükmelidir. Güncelleme yapılacak ise faaliyet sorgulama ve düzenle seçeneği kullanılmalıdır.
 6. Belge başvurusu yapabilmek için zorunlu olan faaliyetler(sorumlu personel, eğitim, yerleştirilen ekipman,  atık geçici depolama alanı) girişleri tam ve eksiksiz yapılmalıdır.
 7. Yukarıdaki iş ve işlemler sahada tamamlandıktan sonra sol menüde bulunan belgelendirme sekmesi tıklanarak gelen ekranda yeni başvuru butonunu tıklayınız.
 8. Yeni belge başvurusu butonuna tıkladığınızda gelen kriterler listesinde zorunlu olanların sıra numaralarının önünde küçük yıldız işareti (*)bulunmaktadır. Kriterler listesinde zorunlu olan maddelerin yetkinlik sütununda yeşil tik haline gelmesi gerekmektedir (5. ve 6. maddelerde anlatılan işlemlerin tamamlanması sonrasında yeşil tik oluşacaktır). Kriterler listesinin 9. ve 10. maddelerinde iki adet dosya istemektedir. Birine yerleştirdiğiniz en az ikili mavi(kağıt,plastik,cam,metal) ve koyu gri(diğer atıklar veya geri dönüşemeyen atıklar) kumbaraların fotoğrafı diğer dosyaya ise atık geçici depolama alanının fotoğrafı yüklenmesi gerekmektedir.
 9. Yukarıdaki iş ve işlemler tamamlandıktan sonra il müdürlüğüne gönder butonu aktif hale gelecek olup gönder sekmesi tıklanacaktır.

 

ÖNEMLİ NOT: Tesis isimleri ve adresleri sizler tarafından girildiği için (EÇBS sistemine) müdürlüğümüz personelince düzenleme veya düzeltme yapılamamaktadır. Bazı belge başvurularında görülen yanlışlıklar örneğin Tesis ismi B Blok olarak konulmuş belge sadece B Blok olarak gözükür.  Lise yazılması gerekirken LiSSe şeklinde Anaokulu yazılması gerekirken AnA OkuLU şeklinde v.b örnekler ile karşılaşılmaktadır.

Tesis unvan değişikliği ile gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra belge başvurusu yapılması düzenlenecek belgedeki yazım hatalarını önleyecektir.

Not: Müdürlüğümüz denetim personeline başvurunuz düşmüş olacaktır. 30 gün içerisinde tesisinize denetim yapılarak şartları sağladığınız takdirde belgeniz sistem üzerinden oluşturulacaktır. Belgenizi sistemden üzerinden almanız gerekmektedir. Ayrıca yazılı olarak gönderilmeyecektir.

Not: Toplanan geri dönüşebilen atıklar tartılarak lisanslı firmaya verilerek fişleri alınacak, alınan fişler faaliyet olarak en geç 3 aylık dönemler halinde topluca giriş yapılması sağlanacaktır.